Nová vládna štvrť, nové hlavné mesto Slovenskej republiky.

Autor: Ľuboš Litvík | 19.4.2012 o 16:32 | (upravené 23.4.2012 o 10:39) Karma článku: 1,86 | Prečítané:  358x

Hlavné mestá Európy -     Európa má 47 štátov /v tom nejaké to kniežatstvo/, čo by znamenalo 47 hlavných miest. Väčšina je všeobecne známa, ale s niektorými by mnoho ľudí malo problémy a nemusí to byť ani menej známe ako napr. Moldavsko. Dosť ľuďom by dala zabrať aj odpoveď na veľmi známy štát, ktorým je napr. Švajčiarsko. Samozrejme, známa je Ženeva aj Curich, ale ani jedno z ních nie je hlavné mesto. Hlavné mesto Švačiarska je Bern. A keďže som spomínal Moldavsko - doplním že Kišinev je jeho hlavné mesto. Určite nie je pre nás absolútna nutnosť ovládať všetky hlavné hlavné mestá Európy, ale všeobecne je dobré byť zorientovaní. Táto znalosť - alebo neznalosť - sa týka viacmenej všetkých Európanov. Všeobecne si na základe mojich osobných skúseností dovolím tvrdiť, že naši ľudia v tomto smere majú väčší rozhľad, ako napr. Taliani, Francúzi, Nemci Angličania, Španieli ... Títo menovaní občania majú o svojej krajine vysokú predstavu a tento ich „stred sveta" im dosť často stačí. To je samozrejme ich vec.

 

Ktoré je najväčšie hlavné mesto Európy?

Odpoveď je pomerne jednoduchá - Moskva.

So svojimi 10,5 miliónmi obyvateľov na 1 081 km2 je dlhodobo prvá. Podľa informácií z minulého roka, kompetentní idú výrazne posúvať hranice Mosky a postupne má pribudnúť ešte niekoľko miliónov.

 

Ktoré je najmenšie hlavné mesto Európy?

Na to odpovedať sa úplne jednoznačne nedá.

Spomína sa Vatikán. Ale tento je definovaný ako mestský štát,

Ďalej je to Monako /3 tis. obyvateľov/ v Monte Carlu. Ale Monako je len považované za hlavné mesto - oficiálne Monte Carlo hlavné mesto nemá.

 

Najpravdepodobnejším najmenším hlavným mestom Európy je San Maríno v republike San Maríno, približne s 5 000 obyvateľmi /nachádza sa v Taliansku/

 

Nasledujú:          Vadús v Lichtenštajnsku - 5 200,       Valleta na Malte - 6 000,

La Vella v Andore - 25 000    atď.

 

Prikladám tabuľku s európskymi hlavnými mestami

 

Máme v Európe veľké hlavné mestá, ale aj úplne maličké - také rôznorodé. A tak je to správne. Na veľkosti vôbec nezáleží, veď v podstate sú všetky pekné.

 

V Bratislave 18.4.2012

 

Pokračovanie na budúcu stredu 25.4.2012

téma - „Hlavné mestá Slovenska a našich predkov"...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?