Vybudujme si nové hlavné mesto Slovenska.

Autor: Ľuboš Litvík | 26.9.2012 o 11:07 | (upravené 26.9.2012 o 11:16) Karma článku: 5,09 | Prečítané:  1370x

Často sa v živote stretávame s porovnávaním. Porovnáme všetko možné a na základe tohto robíme uzávery. Porovnávanie je aj v rovine športovej, ekonomickej, kultúrnej, vzdelanostnej, v oblasti poľnohospodárstva, turizmu, zdravia a mnoho, mnoho iných.

 

 Dôležité je to, čo sa porovnáva. Je nezmyselná predstava že Slovensko / počet obyvateľov k 31.12.2011 je 5 404 322 / bude napr. vo futbale na európskej špičke, že budeme stále na absolútnej svetovej hokejovej špičke, tenisovej ..., že budú naše univerzity, zdravotníctvo, kultúra, turistika ... na svetovej, alebo európskej špičke.

Tak je to aj pri porovnávaní nášho budúceho hlavného mesta v rámci Európy a sveta.

 Je normálne a prirodzené porovnávať veci porovnateľné -

 A to sa týka aj nového hlavného mesta Slovenska. Musíme sa porovnávať s partnermi ktorý sú v našom kultúrnom priestore v rámci Európy a to hlavne čo do veľkosti.

Naše budúce hlavné mesto bude mať na začiatok cca 140 000 obyvateľov a bude čo do veľkosti na 9. mieste v Európe /viď časť tabuľky/

Našimi reálnymi partnermi budú hlavné mesta: Luxemburg, Bern, Podgorica a Ľubľana. Toto sú naši skutoční budúci partneri s ktorými sa môžeme porovnávať. Toto sú reálni partneri s ktorými sa budeme porovnávať v celom spoločenskom spektre v rámci Európy. Luxemburg, Bern, Podgorica a Ľubľana sú určite sympatickí partneri nášho budúceho hlavného mesta.

 

 7/   Luxemburg         - hl. mesto  Luxemburg                                                           94tis. obyvateľov

 8/   Švajčiarsko         - hl. mesto  Bern                                                         124tis. obyvateľov

 9/  Slovensko    - hl. mesto  Sliač + Zvolen + Banská Bystrica 140tis. obyvateľov

10/  Čierna Hora        - hl .mesto  Podgorica                                                           150tis. obyvateľov

11/ Slovinsko              - hl. mesto  Ľubľana                                                  278tis. obyvateľov

 

V nasledujúcom príspevku - o týždeň v stredu  3.10.2012, sa budeme venovať spádovej oblasti budúceho hlavného mesta SR a súčasného hl. mesta / rádius 30 až 50 kilometrov/.

 V Bratislave 26.9.2012

 Priatelia nového hlavného mesta Slovenskej republiky.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?