Vybudujme si nové hlavné mesto Slovenska /1./

Autor: Ľuboš Litvík | 3.10.2012 o 10:24 | (upravené 3.10.2012 o 10:36) Karma článku: 7,50 | Prečítané:  1649x

Spádová oblasť okolo súčasného hl. mesta a nového hlavného mesta SR.   Už pohľad na umiestnenie súčasného hlavného mesta SR – Bratislavy – na mape Slovenska naznačuje anomáliu. Toto mesto sa nachádza na hranici troch štátov – Slovenskej republiky, Rakúska a Maďarska /a cca 60 km ďalej sa nachádza štvrtý štát – Česká republika/.

Dokonca jedna z mestkých častí - Petržalka /V. okres - obvod/ má dve štátne hranice - rakúsku a maďarskú. Prečo je momentálne hlavný mestom mesto Bratislava - sme rozoberali v predchádzajúcich príspevkoch /na pripomenutie - po vzniku Česko - Slovenska /r.1918/ slovenskí politici navrhovali mesto Martin - českí politici určili Bratislavu. Po II. sv. vojne slovenskí politici opäť žiadali mesto Martin - českí politici (z Prahy) určili Bratislavu/. Od rozpadu Česko - Slovenska a iných súputníkov- Juhoslávie, Sovietského zväzu ... je tu nechcené dedičstvo - Bratislava. V tomto sa vývojový proces krajiny zastavil a máme tu svetovú anomáliu, keď hlavné mesto sa nachádza na úplnej štátnej hranici troch štátov. Nikde na svete /hlavných miest sveta je od 197 až 241 - záleží od metodiky určovania - viď. staršie príspevky/ takýto nezmysel nespravili - a určite vedia prečo. Toto musíme napraviť - je to normálny historický vývoj. Aj preto posunieme naše nové mesto do súmestia - Sliač + Zvolen + Banská Bystrica.

Viac ako 60% spádovej oblasti súčasného hl. mesta - Bratislavy sa nachádza v zahraničí.
Každé hlavné mesto sveta slúži pre svoju krajinu a je určitou výkladnou „skriňou" pre zahraničie. Každé hlavné mesto má aj svoju bezprostrednú spádovú oblasť - rádius 30, 50, 100km. Pre túto spádovú oblasť slúži ekonomický/zamestnanecky, obchodne.../ kultúrne, športovo, historisky ... Akú funkciu plní toto momentálne hlavné mesto, keď 60% spádovej oblasti má v zahraničí? Pre koho je toto hlavné mesto pre rakušanov, pre maďarov? /oni majú svoje hlavné mestá/
Aj preto sa nové hlavné mesto posunie. Aj preto nedovolíme o svojom hlavnom meste hovoriť urážlivo ako napríklad teraz - Bratislava je nejaké predmestie Viedne a podobne. Odstránme túto svetovú anomáliu, akou Bratislava ako hl. mesto momentálne je.
Bratislava dlho, predlho ostane ekonomický motor Slovenska, ale posilníme stred a východ Slovenska a to aj tým, že tam posunieme hlavné mesto. Budeme sa mať všetci o niečo lepšie. Pozerajme do budúcnosti.
Slovenská republika musí mať reprezentačne hlavné mesto - ako všetky štáty EÚ, Európy a sveta - nie takú svetovú anomáliu, akou je Bratislava - predmestie Viedne.

V nasledujúcom príspevku - o týždeň v stredu 10.10.2012, sa budeme venovať odhadovanému počtu zamestnancov pre nové hlavné mesto SR..


V Bratislave 3.10.2012

Priatelia nového hlavného mesta Slovenskej republiky.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?