Vybudujme si nové hlavné mesto Slovenska /4./

Autor: Ľuboš Litvík | 24.10.2012 o 11:36 | (upravené 24.10.2012 o 11:50) Karma článku: 2,52 | Prečítané:  208x

Všeobecne sa považuje cestovný ruch v Slovenskej republike oproti susedným krajinám za menej rozvinutý aj na základe štatistických ukazovateľov. Oproti tomu Slovensko ponúka nádherné prírodné krásy a bohaté dejiny. Tieto možnosti sú z viacerých dôvodov málo využívané.

 

V tomto blogu sa zamerajme iba na cestovný ruch momentálneho hlavného mesta – Bratislavy a nového hlavného mesta SR – Sliač – Zvolen – Banská Bystrica.

 

Na úvod niekoľko štatistických čísel:

V Bratislave sa za rok 2011 ubytovalo 783 618 návštevníkov /turisti + služobné cesty/ a uskutočnili 1 548 522 prenocovaní.

V tomto istom roku  /2011/ Bratislavu navštívilo odhadom 500 000 jednodňových turistov.

Bratislava má rozhodne čo ponúknuť aj v rámci histórie aj v rámci moderny aj v rámci svojho štatútu – hlavného mesta.

Bratislava ako hlavné mesto SR má jednu obrovskú nevýhodu, že zahraniční turisti väčšinou navštevujú naše hlavné mesto na pár hodín, ale popritom sú trvalo ubytovaní vo Viedni /Budapešti/.

 

V prípade nového hlavného mesta bude situácia podstatne iná. Turisti navštevujú vo svete rôzne mestá a miesta a samozrejme návšteva hlavného mesta danej oblasti má svoje opodstatnenie.  To znamená, že návšteva Bratislavy /napr. popri Viedni, Budapešti/ má svoj význam, ale samozrejme je tu ešte hlavné mesto SR - nové hl. mesto Sliač + Zvolen + Banská Bystrica /S-Z-BB/ – ktoré majú cestovné kancelárie vo svojom programe a tiež sa bude navštevovať. To si už ale vyžaduje  rozšírenie ubytovacích kapacít, lebo ako je vyššie spomenuté odskočiť si turistovi na pár hodín z Viedne do Bratislavy to sa dá, ale po prehliadke Bratislavy presunúť sa cca 200 km do nového hlavného mesta uskutočniť jeho prehliadku – to si už vyžaduje ubytovanie.

Tu sa otvárajú ďalšie možnosti rozvoja cestovného ruchu v novom hlavnom meste, jeho blízkom aj vzdialenejšom okolí v jeho možnosti zvyšovania zamestnanosti a ekonomického rastu.

Budúce nové hlavé mesto S-Z-BB a jeho  okolie, má rozhodne veľké možnosti turistického rastu pre domácich aj zahraničných turistov.

 

Bližšie o možnom rozvoji turizmu v novom hlavnom meste S-Z-BB sa budeme venovať na budúcu stredu 31.10.2012.

 

Pekný deň.

 

V Bratislave 24.10.2012

 

Priatelia nového hlavného mesta Slovenskej republiky.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?